Bacak Arası Sıkılaşma İçin Egzersizler

Keğel Egzersizleri ve Pelvik Egzersizleri ile Bacak Arası Sıkılaştırma:  Orta yaşı geçmiş bayanların yani 35 yaş ve sonrası için bazı sorunlar kimisinde erken, kimisinde geç kendini göstermeye başlar. Genital bölge sarkması , idrar tutamama, genital bölgedeki şekil değişikliği gibi sorunlarınız var ise aşağıda vereceğimiz 2 egzersizi mutlaka yapmalısınız.

Bilinen gerçek var ki belli bir yaştan sonra kaslarımızın %5’inin işlevini kaybediyoruz. Bu kaslara vüdumuzun genital bölgeside dahil. Bu yüzden genital bölgemizde oluşan hasarları önlemek için yapmamız gereken pelvik ve keğel diye egzersiz hareketlerimiz var.

Bu egzersizler sadece sadece sarkmalar yada şekil değiştirmeler için değil aynı zamanda belli bir yaştan sonra oluşan idrar tutamama sorunlarınında önüne geçiyor.

Hatırlatma: Nasıl bacaklarınız sporan sonra ağrı yapıyor ve geçirmek için tekrar spor yapmamız gerekiyorsa genital bölgemizde aynıdır. Herhangi bir sızı oduğunda uzmana görünmeden geçmeyeceğini bilmeniz  gerekli.

Keğel Egzersizeri Nasıl Yapılır: Yere boylu boyunca uzanın pelvik ollan bölgenizi sıkın. Yani anüs çevresini sıkarak bu ygulamayı tekrar edin. Bu hareket gaz çıkarmamak için yaptığınız hareketin ve idrarınızı sıkmak zorunda hissettiğiniz harekettir. Bu hareketi yaptığınızda popo kısmınızın ve karın bölgenizdeki kaslarınızın oynamadığından emin olmanız gerekir. Kegel egzersizini sarkmanız olmasada haftanın en az 3 günü yapmalısınız. 5 saniye genital bölge sıkılıp 10 saniye rahatlamasını beklemelisiniz. Hareketi yere uzanmadan da çalıştığınız ortamda araba kullanırkende uygulayabilirsiniz.

Pelvik Egzersizi Nasıl Yapılır:  Bu hareket size aynı zamanda dolaşımı hızlandırır, sertlik varsa giderir, kan toplanmasını azaltır, sıkılık kazandırır, denge sorununuzu geiştirir ve omurgalarınızın dayanma süresini uzatır.

Sırt üstü yere uzanın ve leğen kemiğinizin harekette olmasını sağlayın. Dizlerinizi kendinize doğru çekin ve ayak tabanlarınızın yere değmesini sağlayın. Omurga bölgenize hiç ağırlık vermemeye çalışın. Göbek deliğimiz bölgesi ise aşağıya bakaca,  pelvik kaslarını ise iyice itin. Bu hareketi günde 2 kez yapmanız oluşabilecek sorunları önlemeniz için yeterlidir.

Pelvik ve Keğel Egzersizleri ile bacak arası  sıkılaştırabilir ve sarkmalardan kurtulabilirsiniz. Konuda hatırlatıldığı gibi sarkmalarınız olmasa bile bu hareketleri uygulamanızda fayda var.